Átkattintok a kategóriákra Átkattintok a kosárra Átkattintok a navigációra

Nem érdekelnek a kedvezmények és akciók, szeretném elrejteni a sávot.

Hogyan viselkedjünk körültekintően a természetben

Idézzük fel azt a 10 alapelvet, amelyet minden természetbarátnak ismernie és tisztelnie kell. Ebben a cikkben Katka Balcarová foglalta össze nekünk.

Természet


Tartalom

Az outdoor sok embert vonz a természetbe. Sportolni, kikapcsolódni és a régi energiákat megújítani járunk ki.
Ne felejtsük el ám, hogy ahogyan mi bánunk a természettel, úgy fog bánni velünk, ezért
tekintsük át a 10 alapelvet, hogyan kell bánnunk a természettel és a természetben annak érdekében, hogy
a lehető legkevésbé avatkozzunk a működésébe.

 

1. Használj jó minőségű, tartós felszerelést, amely ideális esetben fenntartható anyagokból készült

A természethez való gyengéd hozzáállás a felszerelés kiválasztásával kezdődik. A textilipar az egyik legnagyobb környezetszennyező. A legegyszerűbb dolog, amit tehetünk, hogy csökkentjük a
fogyasztásunkat azáltal, hogy olyan jó minőségű anyagokat választunk, amelyek hosszú ideig szolgálnak minket. Egy jó minőségű póló 10 vagy több évig is kitart, és így 10 gyenge minőségű pólót helyettesíthet. Az ökológiai lábnyomodat csökkentheted ebben a tekintetben, ha használt ruhát vásárolsz, vagy továbbadod a saját cuccaidat eladás vagy adományozás útján, ha úgy döntesz, hogy többé már nem használod. Egy másik megoldás a környezetbarát beszerzési megközelítés az újrahasznosított és fenntartható anyagok választása.

 

2. Ne termelj hulladékot

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a szemetet a kukába dobjuk. De tovább mehetünk ezen a területen, ha tudatosan próbálunk nem termelni felesleges hulladékot. Az eldobható palackozott víz helyett készíthetsz italt a kulacsodba, ételfólia, szalvéta, nejlonzacskó és alufólia helyett használj dobozokat, viaszos szalvétát vagy vászonszatyrot. Az egyenként csomagolt édesség helyettesíthető házi süteménnyel, amit dobozba teszünk vagy gyümölccsel is helyettesíthetjük. Az interneten is rengeteg receptet találhatunk raw rudak vagy magocskás kréker elkészítéséhez. Ha dobozokat használsz, akkor javasoljuk, hogy válassz olyanokat, amiket kiürítés után egymásba rakhatsz, így kevesebb helyet foglalnak majd.



3. Hulladék kezelése

Természetesen még minden erőfeszítésünk ellenére sem kerülhetjük el a hulladék létrejöttét. A csomagolópapírt, zacskót stb. mindig megfelelően rögzítsd, hogy ne veszítsd el azokat. Vagy szerezz egy erre kialakított zacskót, esetleg használhatod az üres dobozt, amelyben az étel volt. A szemét a természetben mérgező anyagokat bocsáthat ki, és gyakran okozza azí állatok sérülését. Az állatok beszorulhatnak egy zsákba vagy konzervdobozba, a szemét megmérgezheti őket, vagy esetleg megsérülhetnek. Tudtad, hogy a konzerv 15 év alatt bomlik le a természetben, a műanyag zacskó 25 évig, a rágóguminak
50 év, PET palacknak 100 év, az akkumulátornak 500 év és üvegnek pedig 1000 évre van szüksége a szertefoszláshoz?
Lent a civilizációban, majd alaposan szétválogatható a hulladék. A természetben tett kirándulásokat a szemétszedéssel is összekapcsolhatod. Csomagolj egy erősebb zacskót és gumikesztyűt a hátizsákodba, majd mindent, ami nem az erdőbe való, vigyed el. Jutalmad lesz egy nagyszerű érzés, hogy egy kicsit tisztábbá tetted a világot.

4. Maradj csendben!

Az erdő számos állatnak ad otthont, és néhányuk nagyon félénk. Az erdő a csendért gyönyörű hangokkal ajándékoz meg. Hallani lehet a patak csobogását vagy a madarak énekét. Ha olyan területen élsz, ahol gyakoriak a medvék, akkor a biztonságod érdekében jobb, ha hangoskodsz egy picit, de egy csengő is megteszi vagy énekelhetsz vele együtt. Tedd ezt mindig a környezeted iránti tisztelettel.

Túrázás a természetben

5. Ne hajts be az erdőbe gépjárművel

Motoros járművel (beleértve a quadot is) erdőbe vagy rétre hajtani, a kijelölt útról letérni nem megengedett. Kérjük, hogy csak a kijelölt helyeken parkolj. A jármű jelenléte káros a talaj, a növények és az állatok számára. A tilalom megszegése pénzbírsággal járhat. Az állatokra és a növényzetre nézve sokkal rosszabb hatásai van ez az élőhelyük további elnyomása formájában


6. Használj környezetbarát termékeket kempingezéskor - mosogatás és zuhanyzás során is.

Már rengeteg környezetbarát termék van a piacon, amivel mosogatni vagy hajat lehet mosni, és eközben nem károsítja a környezetet. Mosogatáshoz és mosáshoz használj olyan szereket, amelyek
természetes alapanyagúak, a legtöbb drogériában már hozzáférhetőek, ill. próbáld ki az univerzális terméket testre, hajra, mosásra és edényekre, ilyen a Life Venture All Purpose.



7. Ne szedj virágot

"A virágokat nem szedik, a virágokat csodálják" - mondta Valeriu Butulescu költő. Ez nem kérdés védett növények, valamint a nemzeti parkokban és természetvédelmi területeken található valamennyi növény esetében.

8. Turistautak elhagyása

A nemzeti parkokban a kijelölt utakon kívül kerékpárral és lóval közlekedni tilos. Az láthatóan jól megjelölt csendes területekre mindenféle belépés tilos megadott az útvonalon kívül. Minden nemzeti park rendelkezik nyilvánosan hozzáférhető látogatói szabályzattal, ahol az adott területre vonatkozó egyedi korlátozások és tilalmak közzé vannak téve.




9. Tűzgyújtás

Ha tüzet rakunk, az erdőhatártól legalább 50 méterre válasszunk erre helyet. Az erdőben csak a kijelölt területeken lehet tüzet gyújtani. Tilos tüzet csiholni a következő helyeken: növényzettel borított terület, pl. rét vagy kaszáló. Ne rakj tüzet a fák ágai alatt vagy gyökereken sem, ügyelj a kazalokra (legalább 100 m távolságot érdemes tartani). A tábortüzet mindig biztonságosan el kell választani a vele való környezettől, pl. kövekkel vagy homokkal. A tüzet mindvégig tartsd ellenőrzés alatt, és csak a tűz teljes eloltása után hagyd el a helyszínt. Erős szélben, vagy extrém szárazság idején jobb, ha egyáltalán nem rakunk tüzet.

10. Csak olyan helyen kempingezz, ahol ez megengedett

Egyszeri alvást egy bivakzsákban vagy egy függőágyban szinte bárhol el lehet tölteni a nemzeti park első övezetének kivételével. Ha azonban kempingezésről van szó, ahol várhatóan hosszabb ideig maradsz a helyszínen, akkor a védett területeken és a nemzeti parkokban csak az erre kijelölt területeken lehet táborozni. Az utazás tervezése folyamán mindig tájékozódj az adott helyre vonatkozó korlátozásokról és a várható időjárásról.



Hasznos linkek

 

Szerző: Kateřina Balcarová

Forrás: a szerző és a 4camping archívuma.

Hogyan vágjunk bele a via ferrátába - kezdőknek

Tanácsadás

A Via ferrata vonzó tevékenység az outdoor és az adrenalin szerelmesei számára. Hová menjünk ezt a sportot űzni hazánkban, és mit csomagoljunk magunkkal? Mindezt Tereza Pavlíková hegymászó oktató és 4camping tesztelő által készített cikkünkből megtudhatjátok.

Hogyan válasszunk szandált, hogy a lábunk biztonságban és kényelemben legyen?

Tanácsadás

Pihenés a lábnak, kényelmes cipő a forró napokra, dizájn darab, de egyben teljesen funkcionális társ a neház terepen. A szandál mindez lehet.

Melyik a legjobb acél a késekhez?

Tanácsadás

A kérdés, amelyre nincs egyszerű válasz. A legjobb acél kiválasztása a késedhez a kompromisszum keresése a némileg ellentmondásos tulajdonságok között. Mit kell tehát szem előtt tartani?

Válogatásunk

Kineziológiai tapasz Camp Climbing Tape

4 150 Ft (12.53 %) 3 630 Ft -tól

Összehasonlítom

57 900 Ft (23.18 %) 44 480 Ft

Összehasonlítom

13 983 Ft (37.85 %) 8 690 Ft

Összehasonlítom

20 344 Ft (0.02 %) 20 340 Ft

Összehasonlítom

23 651 Ft (7.06 %) 21 980 Ft -tól

Összehasonlítom

19 360 Ft (13.74 %) 16 699 Ft

Összehasonlítom