Átkattintok a kategóriákra Átkattintok a kosárra Átkattintok a navigációra

Nem érdekelnek a kedvezmények és akciók, szeretném elrejteni a sávot.

Hogyan lehet megszabadulni a cipő kellemetlen szagától

A cipő szaga. Klassz téma. Nincs túl finom illata, nem szívesen beszélsz róla, nem vált ki kellemes érzéseket. Vannak, akik mindennap szembesülnek vele, másokat csak ritkán lep meg a cipő szaga. Küzdjünk együtt ellene!

 

Tartalom

Cikkünkben útmutatást adunk, hogyan szabadulhatsz meg a cipő kellemetlen szagától hosszú és rövid távon. Egyszerűen és velősen: hogyan kell "büdös" cipőt kezelni. Természetesen a legjobb megelőzni a problémákat.

 

Hogyan kezeljük a cipő kellemetlen szagát a lábbeli hosszabb pihentetése után?

A cipőszaggal valószínűleg akkor is küszködni fogsz, ha az évnek csak egy bizonyos részében használod. Ha néhány hónapig a cipőszekrényben hagyod az érintetlen és koszos téli bakancsod, az új szezon kezdetén bizony többet kell majd gondoskodni róla. A baktériumok párás környezetben szaporodnak, és amikor kinyitod a dobozt, valószínűleg kellemetlen cipőszag fogad majd.

Felesleges lenne a cipőt csak a szag miatt a szemetesbe dobni. A hatékony lehetőségek széles skálája áll a rendelkezésedre:

  • Egy gyors, hatékony és egyszerű megoldás vár rád odakint. A napsugarak avagy a nap UV-fénye elpusztítja a baktériumokat. Húzd ki a bélést, és engedd, hogy a friss levegőn kiszellőzzön. Hagyd így néhány órán át.
TIPP: Ne tegyed ki a bőr és velúr anyagokat közvetlen napfénynek. Egy ideig bírják a napon, de az egész nap tartó napozás károsíthatja a színeket. Jobb, ha még továbbolvasol a bőrcipők megfelelő ápolásáról.

 

  • Télen is használhatod a természet erejét. A fagy ugyanúgy elpusztítja a baktériumokat mint a nap. Ha nem tűnik úgy, hogy kint fagyna, helyezd a lábbalit egy zacskóba, és tedd a fagyasztóba 12 órára. Ezután a baktériumoknak már csak hűlt helyét találod.
TIPP: Csak teljesen száraz cipőket tegyél a fagyasztóba. Ellenkező esetben apró vízcseppek fagynának meg bennük, és gyakorlatilag nem száradnának meg.

 

  • Ha a cipő szaga a fagyasztóban vagy a napon való tartózkodás után sem tűnik el, használj szagtalanítót. A modern szagtalanítók nem csak kellemes illatot biztosítanak. A SmellWell termékek például megakadályozzák a baktériumok elszaporodását a cipőben. Felszívják a nedvességet, miközben akár 6 hónapig teljesen működőképesek. Ha éppen nincs szüksége rá a cipellődnek, a SmellWell otthoni használatra is alkalmas.


Leírás: Próbáld ki a Smellwell új termékét Svédországból.

 

  • A cipőszag és a belső nedvesség eltüntetésére szolgáló összes lehetséges megoldás közül felejtsd el a hajszárítóval való szárítást, illetve a cipőt sütőbe helyezni. Ebben az esetben túl magas hőmérsékletnek tennéd ki a cipőt, ami egyáltalán nem használ az anyagoknak. Inkább speciális cipőszárítókhoz nyúlj.

  • A citromlé, amely felszívja a szagokat, szintén azon házi segítők közé tartozik, amelyek segítenek a cipő szagának eltávolításában. Elég egy fél citrom leve. Keverjük össze 1 dl pálinkával (vagy vodkával). Az alkohol ugyanis megöli a baktériumokat. Használj növényi permetezőt a lábravaló befújásához.

  • A só is antibakteriális hatású. Öntsed a sókristályokat a cipőbe, és hagyd pihenni. A só felszívja a nedvességet, az aromás só pedig illatosítja.

  • Az állatbarátok szívesen ajánlanak macskaalmot is. Elnyeli a szagokat és felszívja a nedvességet.
FIGYELEM: Bár ezek jól bevált tippek, legyél óvatos a használatuk során. Először a cipő kisebb és rejtett részén próbáld ki ezeket. Egyes anyagok színe vagy textúrája megváltozhat.

   

 

Hogyan válasszunk cipőt túrázáshoz

Azaz hogyan válasszunk túracipőt. Az ideálisan kiválasztott túracipő = sikeres és kellemes túrák alapja. Hogy ne lépj mellé, mint sok "szakértő" vászoncipőben vagy akár flip-flopban, olvasd el, hogyan válaszd ki a megfelelő cipőt.

>>> TOVÁBB OLVASOM <<<

 

Hogyan lehet megszabadulni az alkalmankénti cipőszagtól?

Még ha egyébként nem is szenvedsz a szagtól, előfordul, hogy a cipő levétele után azonnal kellemetlen illat árad szét. Van egy gyors megoldás. Különböző spray-ket, cipődeókat vagy lábdezodorokat találtak fel ezekre az esetekre. Vigyázz, mit teszel a lábadra. A szag mellett az is előfordulhat, hogy valamelyik összetevőre allergiás vagy.

TIPP: A dezodorok jó illatúvá teszik a cipőket. Az antibakteriális hatású spray-k elpusztítják a szag okát. A cipőfertőtlenítőnek egyszerűen a felszerelésed részének kell lennie otthon és az úton egyaránt.

Lehet, hogy több különböző spray-t kell majd kipróbálnod. Különböző elvek alapján működnek. Különböző anyagokat tartalmaznak, egy részük ezüstkolloid, másik részük alkohol, így csak egy bizonyos típusú baktériumon fejtik ki hatásukat.

Ha nincs kéznél semmiféle spray otthon, a háztartási kellékek terén kell segítőt találni. Helyezz néhány megnedvesített fekete tea zacskót vagy citrushéjat a cipőbe. Kipróbálhatod az ecet, víz és tea vagy illóolaj keverékét is. Az ecet természetes módon fertőtlenít és elnyeli a szagokat. Ezután hagyjad a cipőt szabadon kiszellőzni.

Talán egy gyors intézkedésre gondolhatsz a mosógép formájában. Jól gondold át! Valószínűleg többé-kevésbé deformálódik a cipő, még ha kis fordulatszámmal is mosod. A meleg víz a ragasztó meglazulását és a talp leválását okozhatja. A fém részek rozsdásodhatnak a tisztítószerek használata után.

Másrészt viszont érdemes a talpbetétet mosógépben mosni. De ha sérültek, letaposottak vagy bármilyen módon megrepedtek, akkor jobb, ha újakra cseréled, hiszen ezek csak néhány forintba kerülnek. A baktériumok szeretnek az ilyen helyeken megtapadni.


Leírás: A mosógép és a cipő általában nem ideális partnerek. 

 

A cipő kellemetlen szagának okai

A lábak természetesen elpárologtatják a folyadékot a testből. Sportolás közben többet izzadunk, a nedvesség megmarad a cipő zárt terében. Míg az átizzadt pólókat futás után kimossuk vagy megszárítjuk, a cipők zártak, és hajlamosak megtartani a nedvességet. A lábakra azonban jellemző a nagyszámú verejtékmirigy.

Magának az izzadságnak nincs sajátos szaga. Majdnem 99%-át víz teszi ki. A problémát a baktériumok jelentik, amelyek az izzadtság és a bőr reakciója során szaporodnak el.


Leírás: A problémát a cipődben magad is meg tudod oldani. Ha belelépsz egy pocsolyába, a víz beáramlik, beleértve a szagvezetőket is.

 

TIPP: A legjobb módja annak, hogy elkerüld a cipő benedvesedését, ha Gore-Tex anyagot és megfelelő impregnálást választasz.

A nedves cipő visszahat a bőrre. Itt szaporodnak el a lábgombát okozó baktériumok, vagy ekcémát is kiválthat a nedves lábbeli. A száraz bőr jobban hámlik, vagy a bőr kipirosodik és viszket.

Próbálj ki a nedvesség eltávolítására szolgáló egyéb otthoni kellékeket is:

  • szórj szódabikarbónát a cipődbe,
  • baba hintőport,
  • sütőport,
  • újságpapírt is gyűrhetsz bele.

A láb izzadásával egy életen át küzdhetsz a genetikának köszönhetően. A láb túlzott izzadása akarva-akaratlanul gyakrabban jelenik meg a férfiaknál. Túlzott verejtékezésnek nevezzük a fokozott izzadtságtermelést még akkor is, amikor pihenünk, amikor nem sportolunk, és nincs is meleg. Becslések szerint a lakosság akár 3%-a is szenved a hiperhidrózis (a lábak túlzott izzadása) nevű betegségben. A pubertáskorban is jellemző. Vannak azonban más időszakok vagy egészségügyi problémák is, amelyek a túlzott izzadással járnak:

  • változókor,
  • cukorbetegség,
  • elhízás,
  • absztinencia,
  • stressz

Ha ez a probléma hirtelen jelentkezik nálad, fordulj orvoshoz.

 

Hogyan lehet megelőzni a cipő kellemetlen szagát

A legegyszerűbb megoldás a cipőszag megelőzésére, ha gyakran szellőztetjük.

  • Általában a láb kevésbé izzad a hálóból, légáteresztő anyagokból és kötött anyagokból készült cipőkben. Légy óvatos a szintetikus anyagokkal! A szintetikus anyagok esetében tényleg kísérletezni kell. Ezért a honlapunkon szűrheted a cipőket anyagösszetétel szerint, a túrázáshoz próbáld ki például a bőrből készült cipőket.
  • A megelőzés alapja természetesen a következetes lábhigiénia. A nedves törlőkendő szintén jó segítség.
  • Ne felejtsd el megtisztítani és megfelelően lemosni az ujjak közötti helyeket. Vigyél fel antibakteriális krémet a lábadra.
  • Azonnal távolíts el minden szagot.
  • Szerezz be antibakteriális zoknit és antibakteriális cipőbetétet. Összetételük megnehezíti a baktériumok szaporodását. Az alapot a természetes anyagok jelentik. Legmegfelelőbb a bambusz zokni és a merinó gyapjúból készült zokni télire. Melegen tartanak, és ha izzadsz is bennük, a merinói gyapjú nem tartja meg a szagokat.
  • Rendszeresen ellenőrizd a cipő és a cipőbetétek állapotát. Cserélj cipőt napközben, ne viseld egész nap! Válts papucsot a munkahelyeden! Ha gyakran fázol az irodában, próbáld ki a tollpapucsot.
TIPP: Válassz cipőt a tervezett tevékenységnek megfelelően. Tekintsd meg, hogyan válasszunk megfelelő cipőt túrázáshoz és terepfutáshoz.

 

 

Hasznos linkek

 

Szerző: Lucie Krůčková

Forrás: a szerzői archívuma

Hogyan válasszunk cipőt túrázáshoz

Tanácsadás

Azaz hogyan válasszunk túracipőt. Az ideálisan kiválasztott túracipő = sikeres és kellemes túrák alapja. Hogy ne lépj mellé, mint sok "szakértő" vászoncipőben vagy akár flip-flopban, olvasd el, hogyan válaszd ki a megfelelő cipőt.

Outdoor újrahasznosított anyagok

Tanácsadás

Az outdoor tevékenységek bizonyos esetekben elég igényesek lehetnek a felszerelés szempontjából. De az új termékek kiválasztásakor felelősségteljesebbek lehetünk. Nézzük meg, mik is azok az újrahasznosított és fenntartható anyagok. Mik az előnyeik. És hogy mennyire hatékonyak valójában.

Hogyan válasszunk hálózsákot?

Tanácsadás

Toll vagy üreges szálú? Nyári vagy három évszakos? Múmia vagy szögletes? Mi megmondjuk, hogyan válaszd ki a megfelelőt.

Válogatásunk

3 860 Ft (17.12 %) 3 199 Ft

Összehasonlítom

10 150 Ft (9.56 %) 9 180 Ft

Összehasonlítom

9 280 Ft (43.98 %) 5 199 Ft

Összehasonlítom

5 560 Ft (35.27 %) 3 599 Ft

Összehasonlítom

3 260 Ft (35.61 %) 2 099 Ft

Összehasonlítom

3 080 Ft (48.08 %) 1 599 Ft -tól

Összehasonlítom

3 860 Ft (17.12 %) 3 199 Ft

Összehasonlítom

9 280 Ft (24.58 %) 6 999 Ft -tól

Összehasonlítom