Hogyan fussunk a pulzusszám figyelembe vételével
Tanácsadás
Szeretnél fogyni vagy esetleg erősíteni az állóképességed? Mindkettőt el lehet érni futással, ha odafigyelsz a pulzusszámodra.
Mindenkinek megvan a maga sajátos stílusa, mindenkinek valami más az igazi. De mi jó a testünknek? Létezik egyáltalán helyes mód a hátizsák pakolására?
Talán mindenki, aki valaha is felkeresett bennünket és tanácsot kért tőlünk a megfelelő hátizsák kiválasztása miatt, rádöbbent arra, hogy mennyire nem is egyszerű kérdés ez. Megnyugtathatunk mindenkit, a hátizsák megfelelő bepakolása sem fog kisebb fejtörést okozni.
Hátizsákot mindig az aktuális tevékenységnek megfelelően választunk. (Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashattok: Hogyan válasszunk hátizsákot) A pakolással kapcsolatban gyakorlatilag ugyanez érvényes. Jelentős különbségek vannak a pakolásban különböző tevékenységek esetén. Egy egynapos biciklitúrára lényegesen mást kell elcsomagolnunk, mint egy egyhetes hegymászásra az Alpokban.
A hátizsák helyes megválasztásával, valamint annak megfelelő beállításával majd máskor foglalkozunk. Most nézzük meg, hogyan lehet megfelelően bepakolni a hátizsákba.
Noha mindannyiunknak megvan a kedvenc hátizsák csomagolási rendszere, néhány szabályt a terhek súlyának megfelelő elosztásával kapcsolatban érdemes mindenkinek betartania. Valószínűleg mindenki, aki jártas a túrázásban, hallott már arról, hogy a nehéz dolgokat közvetlenül a hátizsák fedele alá kell pakolni. Az új tudományos kutatások fényében azonban ez az egyszerű egyetemes tanács nem tűnik minden esetben jónak. Mint a bevezetőben említettem, a hátizsák tartalma főként attól függ, hogy mit akarsz vele csinálni. Ebben az összefüggésben három alapvető kategóriáról beszélhetünk.
technikai terepmászás (hegymászás)
természetben tartózkodás (túrák)
aktív mozgás a természetben (futás, kerékpározás, sífutás)
Ez a legszélsőségesebb körülmények közötti mászás, ahol minden lépés lehet akár az utolsó is. Ezért különösen fontos a felszerelés és egyéb dolgoknak a pakolása, hogy vízszintes és függőleges mozgásokban is a leginkább egyensúlyban maradjunk. Egyértelmű, hogy mindent úgy kell pakolni, hogy a hátizsák súlypontja a lehető legközelebb legyen a test súlypontjához. Ennek legjobb módja az, ha a legnehezebb dolgokat a hátizsák magasságának második és harmadik negyedébe helyezzük, és a lehető legközelebb a hátunkhoz. A közepesen nehéz dolgokat a hátizsák magasságának első és negyedik negyedében kell elhelyezni. Ezután jöhetnek a többi dolgok (könnyű és terjedelmes) a hátizsák többi részébe.
A természetben tartózkodva gyakran nagyobb távolságra cipeljük a hátizsákot, de a kevésbé megerőltető terepnek köszönhetően nem kell akkora hangsúlyt fektetnünk az egyensúlyra mint az első kategóriában, inkább a kényelemre és a komfortra kell összpontosítanunk. Ezért meg kell próbálnunk a hátizsák súlypontját a lehető legnagyobb mértékben a test súlypontja fölé vinni. A legnehezebb dolgokat jó elhelyezni a hátizsák magasságának felső két negyedében, a lehető legközelebb a háthoz és a legkönnyebb dolgokat az aljához. Ezután a közepesen nehéz tárgyak a hátizsák többi részébe kerüljenek.
Az olyan tevékenységeknél, mint a futás, a kerékpározás vagy a sífutás, az övtáska vagy a kis térfogatú hátizsákok részesülnek előnyben a nagy méretű táskák helyett. Ezért a hátizsák testre erősítése nagyobb szerepet játszik, mint maga a pakolás. A hátizsákot mindig szorosan kell a testre helyezni, hogy a lehető legkevesebbet mozogjon. Általában ez a hát alsó részén lesz. A test közelében elhelyezett nehéz tárgyakra vonatkozó szabály itt is érvényes. Minél közelebb - annál jobb. És minél jobban sikerül a terhet a mozgás ellen bebiztosítani, annál kényelmesebb és hatékonyabb lesz a mozgás a terepen.
Már elmagyaráztuk, hogyan kell elosztani a súlyt a hátizsákban. A továbbiakban arról is szeretnénk beszélni, hogy milyen felszerelések tartoznak az egyes súlykategóriákba és pár tippet is adunk, amivel időt takaríthatsz meg, de akár életeket is menthet.
Nehéz dolgok: víz, étel, tűzhely gázpalackkal, csajka, sátoroszlopok, jégcsákány, hómacskák…
Közepesen nehéz dolgok: ételek, sátorponyva és hálófülke, ruhák, felfújható matrac…
Könnyű dolgok: ruhák, hálózsák, matrac, esőkabát, higiénia…
Az egyes súlykategóriákban természetesen még sok minden van, de a felsorolásnak elegendőnek kell lennie a tájékozódáshoz.
Ha eddig elolvastad, akkor már tudod, hogyan kell bepakolni egy hátizsákba, hogy a hátad ne rokkanjon bele. Az országban való mozgásod sincs semmilyen módon korlátozva már, és örömmel indulnál újra kirándulni a természet szépségeihez. Ha kíváncsiságod még mindig nem kielégített és valami még mindig érdekel, és további részleteket szeretnél megtudni, ne habozz, írj nekünk. Örömmel válaszolunk kérdéseidre.
Forrás: www.czechout.cz, www.outdoorportal.cz
Szerző: Vít Hruška
Tanácsadás
Szeretnél fogyni vagy esetleg erősíteni az állóképességed? Mindkettőt el lehet érni futással, ha odafigyelsz a pulzusszámodra.
Tanácsadás
A futáshoz megfelelő ruházat sok lefutott kilométert garantál. Katka Balcarová tanácsot ad a választásában.
Tanácsadás
Megszoktad a rendszeres futást, most meg beköszöntött a tél, és félsz, hogy néhány hónapra fel kell hagynod a kedvenc tevékenységeddel? Ne is gondolj erre. Csak tarts észben néhány alapelvet, és öltözz fel jól. Lehet, hogy a végén rájössz, mennyire szeretsz télen futni.
15 820 Ft
(27.12 %)
11 530 Ft
44 940 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
53 810 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
82 150 Ft
(27.02 %)
59 950 Ft
70 620 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
66 200 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
69 830 Ft
(10.88 %)
62 230 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
23 320 Ft
(10.93 %)
20 770 Ft