Érdemes egész évben gondoskodni az immunrendszerünkről. Megóv minket a betegségektől, és ha már megbetegszünk, akkor egy megfelelően működő immunrendszer segít abban, hogy gördülékenyebben és gyorsabban folyjon le a betegség. Hogyan vigyázzunk rá? Ez egyszerű. Aludjunk, együnk és igyunk jól, pihenjünk eleget és ami a legfontosabb, ne felejtsünk el mozogni.
Alvás
Az alvás lehetővé teszi a test számára, hogy feldolgozza az elmúlt nap ingereit, felkészüljön a következőre és pihenjen. Az alvás nem időpocsékolás, éppen ellenkezőleg, az egészséges életmód egyik legfontosabb területe. Általában az alvás ideális hossza napi 8 óra. De ez nagyon egyedi, néhányunknak kevesebb időre, másoknak pedig sokkal többre van szüksége. Az alvás minősége azonban nem csak annak hosszától függ. Az alvás minősége este tíz és hajnal kettő óra között a legjobb, tehát kifizetődő, ha 10 óra előtt igyekszünk elaludni. Ugyanakkor fontos az alváshoz való felkészülés is - ne felejtsük el szellőztetni a helyiséget, az alvást megelőző egy órában lehetőleg ne bámuljunk semmilyen monitort, és legalább két órával elalvás előtt már ne együnk és csökkentsük a folyadékbevitelt is.
Nem csak ágyban lehet ám aludni és pihenni. Próbálja ki a függőágyat vagy egy kényelmes felfújható széket kínálatunkból.
Stressz
Noha a rövid távú stressz kívánatos, aktivál minket és ugyanakkor megvéd minket a veszélyektől, a hosszú távú stressz nagyon nehézzé teszi számunkra az életet. A leggyakoribb stresszfaktorok közé tartoznak a munkahelyi gondok, az interperszonális kapcsolatok, az élet különféle eseményei (nem csak egy családtag betegsége, szeretteink halála, munkahely elvesztése, hanem az olyan pozitív tényezők is, mint a házasság vagy egy gyermek születése), továbbá a különféle szociális szerepek betöltése, időhiány, telített program, rohanás. Egyrészről fontos, hogy próbáljuk kerülni a stresszt, másrészről pedig, hogy megtanuljuk kezelni azt. Erre remek technikákat találunk, mint például a jóga, relaxáció, sport, de az is segíthet ha több időt szánunk magunkra és a hobbinkra.
A testmozgás segít csökkenteni a stresszt. Az ehhez használható különféle eszközök széles skáláját nálunk is megtalálja - válasszon a súlyzó, az ugrálókötél, az edzőszőnyeg és még sok más közül.
Dohányzás, alkohol, mérgező anyagok
Ha minden nap nagy mennyiségű (aktív és passzív) dohányzásnak vagy alkoholnak van kitéve, azzal szükségtelenül gyengíti immunrendszerét. A dohányzás többek között károsítja a légzőrendszer nyálkahártyáját és ezáltal megkönnyíti a mikroorganizmusok bejutását a testbe. Ezért a dohányosok hajlamosabbak a fertőző betegségekre.
Aktív mozgás, lehetőleg friss levegőn
Rendszeres testmozgással erősíthetjük a védekezést és csökkenthetjük a stressz hatásait. A friss levegő miatt a szabadtéri sportok ideálisak. A mozgásnak azonban megvannak a maga korlátai is. Előfordul, hogy nem erősíti, hanem éppen ellenkezőleg, gyengíti a testet. Ezért lassan kezdj el sportolni és fokozatosan növeld a terhelést. Ne feledd, hogy a rendkívüli sportteljesítmények általában gyengítik a szervezetet, és az ilyen gyakorlatot követő néhány napban hajlamosabbak lehetünk a fertőzésekre. Ilyen időszakokban sokat igyunk, táplálkozzunk megfelelően, valamint pihenjünk és aludjunk sokat.
|
Hogyan válasszunk ruhát a futáshoz
A futáshoz megfelelő ruházat sok elégedett kilométer garanciája. Katka Balcarová tanácsot ad a választásában.
>>> TOVÁBB OLVASOM <<<
|
Megfelelő folyadékbevitel
A megfelelő folyadékbevitel lehetővé teszi többek között a salak- és méreganyagok megfelelő eltávolítását a testből. A legideálisabb ha tiszta vizet iszunk, amit esetleg gyógyteával vagy zöldteával kombinálhatunk. Normál körülmények között ajánlott legalább 0.5 litert inni minden 15 kg tömegre átszámolva. Ez az ajánlás ismét nagyon egyedi, és a legjobb, ha a vizelet színét követi. Minél sötétebb, annál többet kell inni. Ideális esetben átlátszónak kell lennie.
Bárhol is vagy, a megfelelő folyadékpótlást könnyedén betarthatod termoszaink vagy kulacsaink segítségével.
Kiegyensúlyozott étrend sok vitaminnal és ásványi anyaggal
Korlátozd az iparilag feldolgozott ételeket, és próbálj meg, amennyire csak lehetséges, friss alapanyagokból készült ételeket fogyasztani, amelyeknek nem kell különböző feldolgozási folyamatokon átmenni. Próbálj változatos és színes menüt készíteni, mindig fordíts elegendő időt a táplálkozásra.
Remekül biztosítható a megfelelő tápanyagmennyiség ha minden nap fogyasztunk gyümölcsöt - különösen bogyós gyümölcsöket (fekete áfonya, málna, szeder, szőlő, eper, áfonya, ribizli,…), fejes zöldségeket (káposzta, kel, karalábé, karfiol, brokkoli,…), sötét levelű zöldségeket, erjesztett zöldségeket, len és más magvakat, dióféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, hüvelyeseket, gyógynövényeket és fűszereket. Bár a vitaminok nagy része a változatos étrendből beszerezhető, télen ajánlott D-vitamint szedni, amelyet nyáron a napfényből nyer ki szervezetünk. A C-, E- vitamin, valamint a cink és a magnézium szintén fontos az immunitás szempontjából.
Nem mindig van lehetőségünk azonban friss ételek fogyasztására, különösképp ha éppen úton vagyunk. Kínálatunkban azonban nem csak remek minőségű szárított ételeket talál, hanem különféle szárított ehető rovarokat is megkóstolhat, amelyeket a jövő ételének neveznek és mindenképpen érdemes kipróbálni.
Táplálékkiegészítők
A változatos étrendből könnyen kinyerhető az összes szükséges tápanyag. Általában ajánlott a D-vitamin kiegészítése télen, vegetáriusok és vegánok számára pedig egész évben a B12-vitamin hozzászedése. Ha azonban tudja, hogy hiányzik szervezetéből bármely ásványi anyag vagy vitamin, akkor tanácsos mérlegelni annak kiegészítését. Az étrend-kiegészítők minősége nagyon eltérő, ezért jó ötlet konzultálni szakértővel, orvossal vagy táplálkozási szakértővel, mielőtt megvásárolná őket. A vásárlás során feltétlenül figyelnie kell a hatóanyag mennyiségét és felszívódását. Inkább kapszulákat ajánlunk mint tablettákat, a növényi alapú kapszulákat előnyben részesítve a zselatinnal szemben.
|
Regenerálódás edzés után
Olyan gyakran figyelmen kívül hagyjuk, és mégis olyan fontos. A sportolók kiváló sikerei alapulnak ezen, de eredményeikre és kudarcaikra is hatással van. Ha sokáig elhanyagoljuk, hosszú távú vagy krónikus betegségekhez vezethet. Miről beszélünk? A regenerációról. Miért olyan fontos? Hogyan kell megfelelően regenerálódni és mit kell használni?
>>> TOVÁBB OLVASOM <<<
|
Tanács befejezésül
Érdemes egész évben erősíteni az immunitást, és ezeket az eljárásokat beépíteni a mindennapokba. Így, ha a fertőzésveszély megnő, jobban fel leszel készülve, és nem gyengíted tovább az immunitásodat a fertőzéstől való felesleges félelemmel vagy a hirtelen étrendbeli vagy gondolkodásbeli változások miatti stresszel.
Hasznos linkek
Szerző: Kateřina Balcarová
Források: Greger Michael: Hogyan ne haljak meg; Noxi, 2015; Anyagok az ATAC tanfolyamhoz - Táplálkozási és kiegészítési tanácsadó, pixabay.com