Bizonyára van a cipőszekrényetekben néhány sportcipő. Azok a hagyományosak, amelyekben jól lehet lótni-futni, megfelelnek a sétára, de talán sejtitek, hogy a hosszabb barangolásra már nem biztos, hogy mindig igénybe vehetők. Kiváltképp ha rendszeresen szeretnétek hosszabb útra kelni. Mi mindenre kell figyelni a kiválasztás során?
Bevezető
Miért fontos a cipő vásárlásba kicsit többet fektetni? Hunyjátok be a szemeteket, és képzeljétek el, hogyan lépkedtek futás közben. Most pedig, a változatosság kedvéért, képzeljétek el, hogyan mozog a lábatok, miközben sétáltok. Észrevettétek a különbséget? Ha nem, keressetek egy csendes helyet, és próbáljátok meg. Elég otthon, a nappaliban lépegetni.
Leírás: Szeretitek a hosszú kirándulásokat a természetben emberek nélkül? Jó bakancsra, minőségi outdoor ruházatra és kényelmes túrahátizsákra lesz hozzá szükség.
Lépkedés séta és futás közben
Egy klasszikus lépésnél, legyen az lassú vagy nagyon gyors, a sarkunk ér először a talajhoz. Másrészt futás közben a láb valahol az első felében érinti a talajt. Ezért fontos, különösen hosszú utak esetén, hogy megfelelő lábbelit válasszunk, amely megfelelő tartást és stabilitást biztosít. A cipőnek párnázottnak kell lennie a saroknál, torziós rögzítéssel kell rendelkeznie középen, és rugalmasnak kell lennie a lábujjaknál.
7 aranyszabály a jó cipőhöz
Egyikünk sem szeretne hólyagokat, zúzódásokat és a nem megfelelő cipellőtől eredő felesleges lábfájdalmakat. Emellett ne felejtsük el, hogy testünkben minden mindennel összefügg, így a rosszul megválasztott lábbeli túlzott terhelést jelenthet a váz- és izomrendszerre, és ezzel együtt súlyos hát- és ízületi fájdalmak kialakulásának kockázata is fennáll.
1. A kényelem mindenek felett.
Mindig olyan túracipőt válasszunk, amely már a felpróbálás során kényelmes. Ne számítsatok arra, hogy majd „szétgyúrjátok”. A cipőknek jól kell illeszkedniük a sarokhoz, elegendő helyet kell biztosítaniuk a lábujjaknak, és szorosan illeszkedniük kell a lábközéphez.
TIPP: Az outdoor zoknik ideálisak a túrabakancsokhoz. Elősegítik a megfelelő légáramlást, jó nedvességelvezetést és maximális kényelmet biztosítanak.
2. A rugalmasság nagyobb szabadságot biztosít.
A cipő orrának hajlékonynak kell lennie, és lehetővé kell tennie a finom mozgást a terepen és a sík felületeken.
3. Jó stabilitás nélkül nem fog működni.
Amint felveszitek a cipőt, éreznetek kell a stabil támasztékot a láb teljes hosszában és szélességében. Ennek az érzésnek meg kell maradnia az első lépések során. A sarokrésznek merevebbnek kell lennie, megfelelő párnázottsággal.
4. Fontoljátok meg, hogy milyen terepen mozogtok a legtöbbet.
Talán meglepő, de a természetben való gyaloglás sokkal kevésbé terheli meg a lábat és a gerincet, mint egy hosszú menetelés aszfaltúton vagy betonjárdán. Koncentráljatok arra a felületre, amelyen az útvonalat tervezitek.
Leírás: Kellemes sétának tűnik a zöld környezetben. Az ízületek azonban egész idő alatt kompenzálják majd a kemény felület visszahatását, amelyen jártok.
5. Tiszteljétek a lábatok egyediségét.
Bütyök, lúdtalp, magas boka, széles láb vagy bőrproblémák? Mindez fontos, és semmit sem szabad elfelejteni.
TIPP: A megnövelt ütéscsillapítás, a hólyagmentes lábak és a különböző ívmagasságok megtámasztásának kényelmét a sportcipő betétek biztosítják.
6. Az időjárás változékony, de jó cipőben ez nem számít.
Hosszú túrákat terveztek a nyári hőségben, vagy esetleg délre utaztok? Akkor biztosan a könnyű, szellős lábra valót válasszatok. Viszont a nedves és hideg időjárásra már egy másik, funkcionális membránnal ellátott anyag lesz alkalmas. Az esőben sok felület nagyon csúszós lehet, ezért jó a talpra is figyelni.
TIPP: A jó ápolás meghosszabbítja a cipő időjárási ingadozásokkal szembeni ellenálló képességét. Javasoljuk, hogy rendszeresen tisztítsátok cipőtöketspeciális termékekkel, jól szárítsátok meg, és rendszeresen használjatok minőségi impregnálót.
7. A megfelelő cipőméret kulcsfontosságú lehet.
Bizonyára ki tudjátok választani a megfelelő méretű topánkát, de ne feledjétek, hogy a hosszú séták során a láb elkezd duzzadni, és a reggel kényelmesnek tűnő cipő kínzóeszközzé válhat. Ezért azt javasoljuk, hogy vásároljatok fél mérettel nagyobb cipőt, ügyeljetek arra, hogy legyen elég hely a lábujjaknak és a lábszárnak, valamint inkább délután próbáljátok fel vastagabb zokniban.
TIPP: Javasoljuk, hogy legalább két pár túrabakancsot szerezzetek be. Egy skandináv tanulmány alapján a cipőváltás több mint harmadával csökkenti a gyaloglás okozta sérülések kockázatát.
Tudtátok, hogy...?
- a lábfej hosszának nem kell mindkét lábon egyformának lennie? A különbség akár fél centiméter is lehet.
- Este észrevehetően nagyobb a lábad? A nap végére nagyobb lesz a térfogatuk, ezért hosszabbak és szélesebbek. Ezért javasoljuk, hogy a cipő délután legyen felpróbálva.
- kicsit hosszabb a lábunk, ha teherrel a hátunkon terhet cipelve járunk? Ezenkívül a lábujjak minden egyes lépésnél a cipő orrába tolódnak. Ezért javasoljuk, hogy legalább egy centiméterrel hosszabb cipőt vásároljatok, mint a lábfejetek.
- a megfelelő cipőfelvétel meghosszabbítja a cipő élettartamát? Zárt cipő felhúzásakor felcsúsztatható kanál használatát javasoljuk. Ez megakadályozza, hogy a sarok körüli rész megtörjön, ami az Achilles-ín irritációját és hólyagokat okoz.
|
Más cipő az aszfaltra és más cipő a hegyekbe?
Kemény talajon a lábnak sokkal nagyobb rugózásra van szüksége, mint a mezők közötti ösvényeken való gyalogláskor. Ha hosszabb túrát terveztek nagyobb kihívást jelentő terepen, érdemes megfontolni, hogy magasabb szárú cipőt, azaz félcipőt vegyetek . A magasabb szárú lábbeli megvédi a bokát a ficamtól vagy a szennyeződéstől.
A hegyekben teli hátizsákkAl való többnapos túrázáshoz megfelelő túrabakancsot ajánlunk. Fokozott alátámasztást és védelmet nyújtanak a lábnak még nagyon nehéz terepen is. Gyakran magas szegéllyel vannak felszerelve, hogy megakadályozzák a cipő lerúgását a törmeléken való haladáskor.
TIPP: A téli túrázás szerelmesei vagytok, azaz szerettek kihívást jelentő, jéggel és sárral teli terepeken túrázni? Akkor jól jönnek a csúszásgátlók, amit felvehettek a szokásos cipőtökre.
Egészséges mezítlábas gyaloglás
Nem vagytok biztosak benne, hogy az barefoot hosszú kirándulásokra is alkalmas lábbeli? Igen, az. Van azonban itt egy nagy DE. Kezdjetek lassan a mezítláb járással, és ha a lábatok még nem tapasztalta a barefoot cipőt, nem célszerű azt választani hosszú hegyi kiránduláshoz. Jobb lassan megszokni, és rövidebb utakkal kezdeni a környéken.
Leírás: Bár mezítláb sétálni a lenyugvó napon romantikusnak tűnik, javasoljuk, hogy gondoskodjatok a láb megfelelő védelméről barefoot cipővel.
Másrészt a tapasztaltak számára a barefoot lábbeli számos előnnyel jár. A talp sok ingert kap a változatos terepen, és kénytelen többet dolgozni, mint a hagyományos cipőben. Idővel ez jobb munkát és stabilitást eredményez minden alsó végtagnak.
Cipő Nordic Walkinghoz
A nordic walking egyre népszerűbb hazánkban. Milyen cipőt válasszunk botokkal való járáshoz? A könnyű, kellően rugalmas talppal rendelkező sportcipők jó választásnak bizonyulnak. Hideg időjáráshoz és nagyobb kihívást jelentő terepviszonyokhoz választhatunk alacsonyszárú túrabakancsot. Ha pedig mezítláb szerettek járni, ne féljetek a kedvenc mezítlábas outdoor cipőtökhöz nyúlni.
Különböző időjárásban és terepen való gyalogláshoz használható cipő
A megfelelő lábbelik választéka óriási. Ezért egy áttekintést készítettünk a cipők alapvető osztályozásáról terep, időjárás, évszak és személyes preferenciák szerint.
|
Könnyű zoknicipők, amelyek könnyen elférnek a zsebetekben, de tényleg csak alapvető védelmet nyújtanak a lábaknak. Csak tapasztalt mezítlábas gyaloglóknak ajánlott. Másoknak csak rövid sétákhoz könnyű terepen.
|
|
Mezítlábas cipőben mehettek városba vagy terepre is. Ha még csak kezdők vagytok a mezítlábas gyaloglásban, akkor csak rövid utakra, kevésbé igényes terepekre javasolt.
|
|
A sportszandálok tapadó talppal és párnázott középtalppal is rendelkezhetnek, így tartást, de ugyanúgy jó ütéscsillapítást is biztosítanak. A nyári hónapokban van bátran választhatjátok akár hosszabb sétához is. Nehezebb terepen, ahol fennáll a lábujjsérülések veszélye, javasoljuk, hogy válasszatok erősített orral ellátott szandált.
|
Könnyű cipő
|
Főként a nyári hónapokban értékelitek majd a légáteresztő anyagokból készült cipőket egy könnyebb túrán. Az viszont hasznos, ha van bennük egy membrán, amely szárazon tartja a lábat nagy esőben is.
|
|
Szeretnétek meglátogatni a műemlékeket és az építészeti gyöngyszemeket? A város szépségeit megtekintő egésznapos kiránduláson különösen értékelni fogjátok a kényelmet és a kellemes kialakítást, amelyben jól beilleszkedhettek a városi környezetbe.
|
|
Az aszfalt és a beton szó szerint kihívást jelent ízületeink számára a hosszú séták során. A kemény földreérkezés igénybe veszi a térdet. Ha hosszú országúti utazásokat terveztek, válasszatok szilárd párnázottságú cipőt.
|
|
Többnapos terepen vagy hegyi átkelőhelyen történő túrákhoz olyan cipőt érdemes biztosítani amely elegendően tart, elnyeli az ütéseket és védi a lábat a sérülésektől és a rossz időjárástól. Az alacsony trekkingcipő kiválóan alkalmas a gyorsabb dinamikus gyalogláshoz a nagyobb akadályok nélküli terepen. Válasszatok túra félcipőt egy nehéz terepen történő túrához, ahol nagyobb stabilitásra van szükségetek. |
Túrabakancsok és speciális ferrata cipők
|
Az egészében bőrből készült bakancsalkalmas az olyan túrázásra, ahol nehéz csomagot cipeltek a hátatokon. Megfelelő alátámasztást nyújtanak az egész testnek és stabilitást a nagyon nehéz, burkolatlan utakon. A különleges ferrata cipők nagy torziós merevséggel és sziklás felületekre adaptált talppal rendelkeznek. |
|
Még a hideg sem állíthat meg minket. Csak a ruházatot és a lábbelit kell a téli gyalogláshoz igazítani. A cipőknek még a jeges utakon is biztonságban kell tartaniuk minket, és elegendő hőt biztosítaniuk. Javasoljuk, hogy minőségi merinógyapjú zoknikkal kombináljátok őket. |
Mikor érdemes a cipőt újra cserélni?
Az Atlantic Spine Clinic szerint három-öt hónap elteltével kell járócipőt cserélni, ha hetente három-négy alkalommal legalább napi 45 percet sétálunk Ezen idő után ugyanis elveszítik azt a képességüket, hogy elegendő támaszt nyújtsanak és elnyeljék az ütéseket járás közben.
Tudtátok, hogy...?
- A jól megválasztott sétacipő segít csökkenteni a lábfájdalmat bizonyos betségeknél? A tanulmány a Clinical Biomechanics, Bristolban jelent meg alapján „A jó teljesítményű cipők csökkentik a sarokra nehezedő nyomást és az oldalirányú nyomást a lábfejben, és növelik a nyomást a lábközépben. A jó tulajdonságokkal rendelkező cipők hatékonyabbá tehetik a saroktól a lábujjig tartó járást a köszvényben szenvedők számára.” Ha Ön bármilyen betegségben szenvedtek, a sétacipő kiválasztásakor különös gondossággal kell eljárnotok.
|
Bármilyen lábbelit is választotok, sok kilométert és nagyszerű élményeket kívánunk. És ne feledje, a jól megválasztott cipő megvédi a lábát a vízhólyagoktól, a felhorzsolt achilles-csontoktól és a fájó bokától.
Hasznos linkek
Szerző: Lucie Krůčková
Forrás: pixabay.com, unsplash.com, 4camping archívum, ncbi.nlm.nih.gov, atlanticspineclinic.com