A rendszeres testmozgás a gyermekek számára természetes - ennek köszönhetően megfelelően fejlődnek, a túlsúly és az elhízás alapvető megelőzését jelenti, és az egészséges életmód egyik alappillére.
Úgy tűnik, a gyerekek sportra és testmozgásra nevelése egyre fontosabb. A futás, mint állóképességi sport, különösen alkalmas sport minden korosztály számára. Lehet túlzásba vinni? Hogyan lehet élménnyé tenni és fejleszteni a gyerekek futásának örömét? Mikor célszerű elkezdeni és milyen formában?
A szerzőről
Kateřina Balcarová
Katka két kisgyermek édesanyja. Miután a gyerekekkel otthon maradt, a sziklák és az alpesi turisztika iránti szenvedélyét a futás iránti szenvedélyre cserélte, és teljesen beleszeretett az ultramaratoni futásba. Ezen kívül mászó oktató, és szereti megosztani mászási, túrázási, futási és szabadtéri-szülői tapasztalatait mindenkivel.
|
Mikor kezdjük
Soha nem lehet elég korán kezdeni az állóképességi mozgásformákat - lehet, hogy már késő. De mindenképpen figyelembe kell venni a különböző korosztályok sajátosságait. Egyes időszakok különösen alkalmasak speciális készségek elsajátítására és fejlesztésére.
A fiatalabb iskoláskor (5-10 év) ideális a motoros készségek elsajátításához és a koordinációs képességek fejlesztéséhez.
Az idősebb iskoláskor (10-12 év) az alaptechnikákra történő célzott összpontosítás időszaka.
A pubertás és a serdülőkor (13-18) a kondíciós képességek fejlesztésének az ideje.
Ebből következik, hogy valójában azonnal el lehet kezdeni, amint a gyermek elkezd önállóan futni, miközben persze fiatalabb iskolás korban ennek inkább játéknak és szórakozásnak kell lennie, a tevékenységek gyakori váltogatásával. Ne csak a futást kínáld fel gyereknek, hanem egyéb aerob tevékenységeket is, például úszást, görkorcsolyát, kerékpározást, rollerezést, táncot, túrázást vagy akár sífutást. Rengeteg idő van még a szakosodásra.
A sokoldalúságnak mindenképpen túl kell szárnyalnia az intenzitást. Egy gyereknek hetente körülbelül 120 percig kellene állóképességi mozgásformával foglalkozni, és ezt 3-4 egységre kellene elosztani. Az intenzitásnak enyhének és közepesnek kell lennie, vagyis olyannak, hogy a gyermek a tevékenység során nehézség nélkül tudjon kommunikálni egy másik emberrel.
Motiváció
A motiváció a legfontosabb. A felnőttek motivációi - amelyek segítenek megbirkózni a futás nehezebb kezdeteivel (fogyás, egészség, stressz kompenzáció, önmagunk legyőzése...) - nem működnek a gyerekek számára. Használd a mi ötleteinket:
- Játékok - fogócska, verseny, gyorsasági verseny, mászó pálya, váltó, foci, kiütő, ...
- A futással kapcsolatban - ki tud 1,2,3… percet futni? ki lesz hamarabb annál a fánál? ezt a fát (házat, bokrot, követ) háromszor körbefutjuk, a fánál három guggolás, a gyorsaság váltakoztatása (csiga, kutya, nyúl,...), hátrafelé futás - csak a fantáziánktól függ, a saját gyermekedet te ismered a legjobban.
A jó motivációt az, amikor a gyereket anélkül vonjuk be a mozgásba, hogy meg kellene győznünk róla.
Járjon a gyerek szakkörre
Ha úgy látjuk, hogy a gyerek komolyan gondolja a futást és élvezi is, akkor be lehet íratni atlétikai szakkörre. Nem kell mindenáron versenyeznie és nyernie, de megfelelő módszeres útmutatást fog kapni, amit aztán egész életében használhat futás közben.
|
Hogyan kezdjünk futni, avagy 10 km 3 hónap alatt
El szeretnél kezdeni futni, de egy percen belül már kapkodsz levegőért? Tanácsokat adunk arra nézve, hogy hogyan ugorj neki úgy a futásnak, hogy 3 hónapon belül biztonságosan és örömmel le tudj futni 10 km-t.
>>> TOVÁBB OLVASOM <<<
|
Példamutatás
Természetesen a mozgás és a sport szeretetét és a hozzá való kapcsolódást szakkörök nélkül is meg lehet szerettetni. Ebben az esetben a legjobb, ha példát mutatunk, motiváljuk a gyereket, vonzó programokat kínálunk. De ne terheld túl a gyereket, ne kényszerítsd a sportra erőszakkal, akkor az erőfeszítéseid valószínűleg kontraproduktívak lesznek, és a gyereknek csak az undora nő a futástól.
Túlsúlyos gyerekek
Vigyázz a túlsúlyos gyerekekkel - kezdd rövidebb edzési egységekkel (kb. 15-20 perc) és alacsonyabb intenzitással. A túlsúlyos gyerekek általában korábban fáradnak. Inkább olyan állóképességi sportokba fogjatok bele, amelyekben nincs túl nagy terhelés a mozgásszervekre (korcsolya, kerékpározás, úszás), a futást csak játékos formában kezdd el velük.
Hasznos linkek
Szerzők: Kateřina Balcarová
Források: Wöllzenmüller Franz, Futás. České Budějovice: KOPP, 2006; Kuhn, Nüsser, Platen, Vafa, Állóképességi edzés, KOPP; a szerző saját tapasztalata, pixabay.com , unsplash.com