Hogyan fussunk a pulzusszám figyelembe vételével
Tanácsadás
Szeretnél fogyni vagy esetleg erősíteni az állóképességed? Mindkettőt el lehet érni futással, ha odafigyelsz a pulzusszámodra.
A hegyekben kirándulni minden korosztály számára nagyszerű dolog, egész évben nekiindulhatunk, nem igényel sok felszerelést, erősíti az immunrendszert és javítja a hangulatot! Elég csak jól felkészülni rá.
Tartalom |
A hegyek iránti szeretet részben a kiszámíthatatlanságukból fakad. Az egyik percben még minden rendben, a következőben pedig már kényelmetlen, sőt veszélyes helyzetben találhatjuk magunkat. Azt, hogy végül minden jól alakul-e, gyakran látszólag apró dolgok döntik el. Ezért jó felkészültnek lenni. Minőségi felszereléssel és tudással szinte bármilyen helyzetet könnyedén kezelhetsz.
A mai technológia lehetővé teszi, hogy gyorsan és munka nélkül tervezd meg az útvonalat, ami nagyszerű, de nem szabad megelégedni azzal, hogy csak a rajtra és a célra kattintasz. Meg kell győződni a következőkről:
Győződj meg róla, hogy a térkép offline is elérhető a telefonodon. Nem mindenhol van jó térerő, ráadásul az akkumulátort is kíméli. Ha a telefon meghibásodik (alacsony töltés, fagy, nedvesség, elvesztés,...), jó, ha van egy papírtérkép a tartalékban. Több térképalkalmazás is létezik, ezek közül azt válaszd, amelyik neked a legjobban tetszik. Nekem a mapy.cz nagyon bevált, csak ezt használom.
Néhány nappal az utazás előtt ellenőrizd a terepre vonatkozó időjárás-előrejelzést, de ellenőrizd az indulás napján vagy az utazás alatt is. A hegyekben az időjárás nagyon gyorsan változhat. Különösen óvatosnak kell lenni, ha erős szél, zivatar, extrém hideg vagy lavinaveszély várható, és vedd figyelembe a hegyi mentőszolgálatok figyelmeztetéseit is.
Rengeteg időjárás-előrejelző alkalmazás érhető el, az Yr.no, a Weather radar vagy az Időkép nagyon népszerűek. Nekem személy szerint egy jól bevált Windy alkalmazásom van a hegyi időjárás-előrejelzésekhez, és nagyon elégedett vagyok vele.
Az aktuális időjárás alakulásáról való tájékozódáshoz ajánljuk a Suunto Traverse-t, amely barométeres órával rendelkezik. A barométeren kívül nagyon részletes térképeket is tartalmaznak, és az akkumulátor a GPS bekapcsolásával és a 60-as intervallum beállításával akár 100 órán át is bírja.
Csak utakon haladj. Egyrészt a legtöbb hegyvidéki területen tilos az ösvényről letérni, másrészt pedig minimálisra csökkented az eltévedés kockázatát. Ha eltévednél, nagyon gyorsan megtalálod az utat. Abban az esetben, ha esetleg segítségére van szükséged, nagy valószínűséggel kapsz segítséget az úton.
Legyen kéznél a különböző mentőszolgálatok elérhetősége. A 112-es általános segélyhívószámon kívül például a Magyar Barlangi Mentőszolgálat és a Kékes Kutató-Mentő Alapítvány elérhetőségei hasznosak lehetnek.
Az útvonal mentén lévő szálláshelyek számát is mentsd el, különösen azt, ahol éjszakázol, ha valamilyen oknál fogva nem tudod betartani a megbeszélt időpontot. Ha telefonálsz, a szállásadók fenntartják a helyedet számodra. Ellenkező esetben felajánlhatják valaki másnak.
Az alkalmazás telepítésével gyorsan csatlakozhatsz a mentőszolgálathoz, és ők azonnal meg tudják határozni a helyedet. Amikor megnyitod az alkalmazást, csak nyomd meg a piros gombot 3 másodpercig, és az már azonnal tárcsázza a mentőszolgálatot. Ezzel egyidejűleg elküldi a tartózkodási hely pontos adatait is.
Az alkalmazással vész-SMS-t is küldhetünk. Megtalálható ezen kívül az időjárás-előrejelzés, a területre vonatkozó lavinaveszély, a lavinaveszély megelőzésére vonatkozó utasítások, a hegyi szolgálat tízparancsolata és az elsősegélynyújtás módja is.
Mindig kifizetődő, ha több kisebb réteg van nálunk, mint kevesebb vastag. Így az időjárásnak és a fizikai aktivitásnak megfelelően kombinálhatod és rétegezheted a ruhákat.
Jó ha van, és az időjárásnak megfelelően viselünk: funkcionális alsóneműt, funkcionális rövid ujjú pólót és hosszú ujjút is, könnyű pulóvert, rövidnadrágot, hosszú nadrágot, szigetelt szoknyát, mellényt, széldzsekit, esőkabátot - ideális esetben membrános kabátot, tollkabátot.
Mindig a terepviszonyoknak megfelelően válaszd ki a lábbelit.
Ami nem hiányozhat a hátizsákodból:
|
Hogyan válasszuk ki a megfelelő hátizsákot?A hátizsák kiválasztásakor a két legfontosabb szempont a mérsékletesség és a kényelem elve. Csak akkora méretű, minőségű illetve súlyú hátizsákot válassz, amilyenre valóban szükséged lehet! Mindenképpen próbáld fel, hogy valóban kényelmes legyen az általad kiszemelt modell! |
|
Elsősegélycsomag és annak összeállítása 10 perc alattTehetetlenség. Ez az egyetlen érzés, ami visszhangzik benned abban a pillanatban, amikor puszta kézzel odarohansz egy sérült emberhez. Ebben az esetben a szerencse minden eddiginél jobban kedvez a felkészülteknek. |
Szerző: Kateřina Balcarová
Források: horskasluzba.cz, unsplash.com, pixabay.com
Tanácsadás
Szeretnél fogyni vagy esetleg erősíteni az állóképességed? Mindkettőt el lehet érni futással, ha odafigyelsz a pulzusszámodra.
Tanácsadás
A futáshoz megfelelő ruházat sok lefutott kilométert garantál. Katka Balcarová tanácsot ad a választásában.
Tanácsadás
Megszoktad a rendszeres futást, most meg beköszöntött a tél, és félsz, hogy néhány hónapra fel kell hagynod a kedvenc tevékenységeddel? Ne is gondolj erre. Csak tarts észben néhány alapelvet, és öltözz fel jól. Lehet, hogy a végén rájössz, mennyire szeretsz télen futni.
15 820 Ft
(27.12 %)
11 530 Ft
39 980 Ft
(17.83 %)
32 850 Ft
35 480 Ft
41 850 Ft
66 300 Ft
Fenntarthatóság: Öko termék
48 320 Ft
(6.91 %)
44 980 Ft
21 150 Ft
(1.13 %)
20 910 Ft
19 310 Ft