Hogyan válasszunk megfelelő sportmelltartó méretet
Tanácsadás
Hogyan válasszunk sportmelltartót a maximális kényelem érdekében? Ebben a cikkben a megfelelő méretről és a melltartó tökéletes illeszkedéséről adunk tanácsot.
A páralecsapódás egy természetes fizikai jelenség, amely még kempingezés közben sem kerülhető el. Hogyan lehet megszüntetni a kondenzáció és a varratokon keresztül beszivárgó víz mennyiségét? Fogadd meg a cikkünkben szereplő tanácsokat.
Mindannyian tudjuk. Akár szabadidős, akár ultrakönnyű expedíciós sátrak tulajdonosai vagyunk. A kondenzvíz reggeli cseppjei a ponyva alatt töltött éjszaka után is zavarnak. De van néhány tippünk a kondenzáció és a varratokon keresztül beszivárgó víz mennyiségének kiküszöbölésére.
Mert ez a két probléma a leggyakoribb oka annak, hogy reggelre a sátorban nedves a felszerelésünk. A sátorban a vízkondenzáció teljesen természetes jelenség, és ha tudjuk, hogy hogyan alakul ki, könnyen befolyásolhatjuk a kondenzált gőz mennyiségét. A víz azonban más módon is bejuthat a sátorba. A legtöbb sátor és ponyva apró lyukai a varratok, a hurkok körüli helyek, a tépőzár vagy a gumiszalagok. Tanácsot adunk, hogyan lehet ezeket a helyeket jól lezárni.
A kondenzáció teljesen természetes fizikai jelenség. Alapvetően arról van szó, hogy a levegőben van bizonyos mennyiségű páratartalom, és amikor hidegebb felülettel találkozik, apró cseppekké formálódik. Ezek aztán lassan rácsöpöghetnek a hálózsákra és a sátorban lévő egyéb felszerelésekre.
Azt a hőmérsékletet, amelyen a vízgőz kicsapódik, harmatpontnak nevezzük. Minél párásabb a levegő, annál magasabb a harmatpont hőmérséklete. Ez az a hőmérséklet, amelyen a gőz vízcseppekké csapódik ki. Más szóval. Sok a pára a sátoron belül, és hideg az éjszaka odakint? Ekkor a sátor falán lévő pára egyszerűen lecsapódik. A lényeges dolog az az, hogy pontosan mekkora lesz a levegő páratartalma a sátorban.
Alapvetően több dolog is befolyásolja, hogy éjszaka mennyi pára oszlik el a sátorban. Ezek a mennyiségek a természetnek, a szállásválasztásunknak és a viselkedésünknek köszönhetően alakulnak. A nedvesség egy részét mi magunk is a levegőbe juttatjuk. Hogyan? Hát a légzéssel.
Tapasztalt utazók tíz tippet írtak össze, hogy hogyan csökkenthetjük a sátor falán kialakuló páralecsapódás mértékét. Néha egy apróságnak is meglepően nagy hatása lehet.
A sátorban még szép időben is találkozhatunk kondenzációval. A helyzet azonban sokkal bonyolultabbá válhat, ha az időjárás nem kedvező, vagy ha fagyos időben alszunk a sátorban.
Amikor esik az eső, a páratartalom természetesen sokkal magasabb. Így jelentősen megnő a sátor falán a páralecsapódás valószínűsége is. Mit tehetünk?
Hideg időben a hálózsákot átnedvesítő páralecsapódás egészségügyi kockázatot is jelenthet. Ezért elegendő légáramlást kell biztosítani a nedvesség távozásához.
Az anyag megválasztásával is befolyásolhatjuk, hogy mennyire lesz nedves a hálózsák egy fagyos éjszaka után. A toll hálózsákok könnyűek, de a pehely hajlamos a nedvességet magába szívni. A következő alternatíva az üreges szálas amely jobban ellenáll a víznek, ugyanakkor terjedelmesebb és lényegesen nehezebb is. Szóba jöhet még a mikroszálas hálózsák is, amely könnyebb, mint az üreges szál, és még szélsőséges körülmények között is jól megállja a helyét.
Nem csak a kondenzáció az ami a felszerelés nedvesedését okozhatja a sátorban. Egy szűk keresztmetszet, amely a kirándulásokon bajt okozhat, az a sátorponyva varrata mentén lehetséges.
A legtöbb gyártó úgy csinálja a sátor varratait, hogy a víz ne tudjon könnyen behatolni. Az öltések általában el vannak rejtve. A varratokat ezután egy speciális szalaggal le lehet ragasztani, vagy el lehet látni olyan bevonattal, ami a legkisebb lyukak betömésére szolgál.
Idővel azonban a szalag elkezdhet leválni, és a bevonat is elkezdhet öregedni. Ezért, ha szélsőséges időjárási körülmények közé megyünk, érdemes a varratokat saját magunknak leragasztani vagy letömíteni. Ehhez speciális szalagok és ragasztók állnak rendelkezésre. Vannak olyan útmutatók is, amelyek segítségével saját bevonatot is készíthetünk. Megnéztük őket.
Lényeges tudni, hogy milyen anyagból készült a sátor, és mit használtak vízszigeteléshez, bevonathoz vagy a varrat leragasztására. Az anyag és a bevonat (vagy a ragasztó szalag) rossz kombinációja ronthatja a sátor funkcionalitását. Azt is javasoljuk, hogy nézd meg a sátor varratait. A sátor két részét összekötő egyszerű varratokat általában könnyű ragasztószalaggal rögzíteni. Az összetettebb varratokat le kell tömíteni.
Egyszerűen fogalmazva, ha a sátoron vagy a varratokon szilikonos felületet használtak, akkor szilikon alapú ragasztót kell használni. Ez a szilikon használható a nejlon sátrakra is.
A külső sátorlap egy nejlon alapú anyagból készül, ahol minden szál szó szerint szilikonba van burkolva. Ennek köszönhetően a szövet nem nedvszívó, és még nagyon szélsőséges körülmények között is használható. Ezeket a varratokat iparilag nem lehet ragasztani. Az ideális tömítést egy speciális magfonal biztosítja, amely kis mennyiségű nedvességet szív magába, ezáltal a térfogata megnövekedik, így lezárja a varratot.
Azonban még ezekben a technikailag nagyon fejlett varratokban is lehetnek olyan kis helyek, ahol a víz átcsöpög. Itt célszerű szilikonalapú tömítőbevonatot használni.
Amennyiben PU (poliuretán) bevonatot használtak, poliuretán alapú ragasztót kell használni. Egy másik lehetőség, hogy a bevonattal nem rendelkező kötést ragasztószalaggal leragasztunk.
Felhasznált anyagok |
|
A varrás további kezelése/javítása |
Poliészter + belső poliuretán (PU) bevonat további technikai kezelés nélkül + gyárilag aláragasztott varratok |
A legelterjedtebb megoldás a külső sátorlapon. |
Ennek a típusnak a varratait le lehet ragasztani szilikon szalaggal. |
Nejlon + belső PU bevonat további technikai kezelés nélkül + gyárilag aláragasztott varratok |
A legelterjedtebb megoldás a sátor alján. |
Ennek a típusnak a varratait le lehet ragasztani szalaggal. |
Poliészter + külső szilikon bevonat + belső PU bevonat további technikai kezelés nélkül + gyárilag aláragasztott varratok |
A drágább sátorlapok gyakori megoldása. |
Ennek a típusnak a varratait le lehet ragasztani szalaggal. |
Nylon + külső és belső szilikon bevonat + Ripstop (vagy kevésbé gyakori kombináció: Poliészter + külső szilikonbevonat + belső PU burkolat + RipStop) |
A sátorlapok technológiailag legfejlettebb változata. Kiegészítő ripstop (szakadásgátló) kezelés a magasabb árkategóriájú sátrak esetében. A varratokat speciális magfonallal varrják, és a gyártás során nem ragasztják le. |
A varrások nem ragaszthatók. Szilikonalapú tömítőanyaggal azonban bevonhatók. |
Felhasznált anyagok |
PRO |
CONTRA |
Poliészter + belső poliuretán (PU) bevonat további technikai kezelés nélkül + gyárilag aláragasztott varratok |
Átlagos tartósság, alacsony ár, kiváló légáteresztő képesség. |
Nagyobb anyagtömeg és magas nedvszívó képesség. |
|
Rendkívül tartós és mechanikusan ellenálló. |
|
Poliészter + külső szilikon bevonat + belső PU bevonat további technikai kezelés nélkül + gyárilag aláragasztott varratok |
Meghosszabbított élettartam UV sugárzás ellen. |
Magasabb ár, de a termék tovább tart. |
Nylon + külső és belső szilikon bevonat + Ripstop (vagy kevésbé gyakori kombináció: Poliészter + külső szilikonbevonat + belső PU burkolat + RipStop) |
Magas UV-védelem, alacsony nedvszívó képesség és vízhatlanság. |
Magas ár és a varratok leragasztásának lehetetlensége. |
Az interneten számos útmutatót találhatunk arról, hogy hogyan készítsünk saját szilikonalapú ragasztót a varratok tömítéséhez. Az alapot egészségügyi szilikon és lakkbenzin (white spirit) képezi. Keverjük össze a két anyagot 1:2 arányban egy edényben. Figyelem, sokat és rendszeresen kell keverni. Ez a ragasztó, vagy ha más néven bevonat, nagyon jól működik. Azonban csak kétoldalú szilikonozással ellátott sátrakon használható.
Ha jól le szeretnénk tömíteni a varratokat, érdemes betartani néhány alapvető szabályt. Ezek betartásával a tömítőanyag minden szükséges résbe bejut.
Ne feledjük, hogy ha egyszer már saját magunk javítottuk a sátrat, foltoztuk vagy ragasztottuk a varratokat, a gyártónál nem fogjuk tudni kicserélni többet. Mielőtt tehát elkezdenénk a javítást a sátoron, győződjünk meg róla, hogy az valóban minden szempontból megfelel. A nyilvánvaló hibákra természetesen általában kiterjed a kárigény.
Szerző: Lucie Krůčková
Források: pixabay.com, unsplash.com, a 4camping archívuma
Tanácsadás
Hogyan válasszunk sportmelltartót a maximális kényelem érdekében? Ebben a cikkben a megfelelő méretről és a melltartó tökéletes illeszkedéséről adunk tanácsot.
Tanácsadás
Hogyan válasszunk futócipőt könnyű és nehéz terepre? Milyen cipő a megfelelő az erdei utakra, és a hegyi ösvényekre? Saját tapasztalata alapján is ír szerzőnk, Marcel Fronko.
Tanácsadás
Mit pakoljunk be, ha víz közelébe megyünk? Mit vigyünk magunkkal és mit hagyjunk otthon? Inspirálódj mai cikkünkből.
51 040 Ft
(27.94 %)
36 780 Ft
54 350 Ft
(15 %)
46 200 Ft
96 650 Ft
(33.91 %)
63 880 Ft
99 040 Ft
(51.55 %)
47 980 Ft
36 640 Ft
(12.72 %)
31 980 Ft
349 980 Ft
(28.39 %)
250 620 Ft
51 040 Ft
(40.48 %)
30 380 Ft
66 650 Ft
(29.35 %)
47 090 Ft