
Hihetetlen, hogy nyirkos időben mennyi emberrel találkozom a természetben, és elképesztő, hogy ezek a túrázók milyen gyakran választanak rossz ruhát. Nem szeretném most értékelni az emberek ízlését és stílusát a ruházat szempontjából, nem vagyok divatrendőr, a ruházat funkcionális oldalán szeretnék maradni.
Azt szereted, ha meleged van? Nem szeretsz izzadni? A lábadat inkább szárazon tartod, vagy az élmények és fotók mellé valóban megfázást és köhögést is haza szeretnél vinni?
Ha egyike vagy azoknak, akik inkább elkerülnék a kellemetlenséget, a megfázást és a betegséget, ne becsüld le a ruha kiválasztását, vagyis azt, hogy mit veszel fel egy kirándulásra. Ez egy megfelelően megválasztott funkcionális fehérneművel kezdődik, és egy vízálló kabáttal végződik.
A megfelelő turistaruházat alapja a réteges öltözködés, az úgynevezett hagymaréteg rendszer, amely néhány szabály betartása esetén biztosítja, hogy testünk szárazon, melegen és kényelemben maradjon, még akkor is ha kint farkasordító hideg van.

Hagyma-réteg rendszer
= az ismerős elnevezés a ruha rétegezésére utal, azok tulajdonságainak lehető leghatékonyabb kihasználása érdekében
Az egyes rétegeknek (3 alapréteget ismerünk) megvan a sajátos funkciója, kihagyása pedig jelentősen megzavarhatja az egész rendszer funkcionalitását. A rétegezés nemcsak az éghajlati viszonyoktól függ, hanem az egyén elvárásaitól is, és célja, hogy a felhasználónak a lehető legnagyobb kényelmet biztosítsa.
- 1. réteg (elszívó, kényelmes)
Ezt a réteget használjuk alapként, és közvetlenül a testre kell illeszkednie. Gyorsan és hatékonyan távolítja el a test nedvességét a bőrről, szárazon tartva a testet. Általában funkcionális fehérnemű néven ismert.
Ez a réteg eltávolítja az első réteg nedvességét, miközben fenntartja a test hőjét. Az anyagokat kiváló technológiák felhasználásával szövik, amelyek képesek megkötni nagy mennyiségű levegőt, alacsony a nedvszívó képességük és jó nedvesség-elvezető képességgel rendelkeznek. Ez a kategória magában foglalja az összes különböző súlyú és felszínű fleece ruházatot.
Kulcsfontosságú szerepet játszik az egész rendszerben, bár a többi réteg nélkül nem lenne semmi értelme. A szigetelő réteget szárazon kell tartania alatta, hogy megakadályozza a nedvesség (verejték) felhalmozódása révén bekövetkező nem kívánt hőveszteséget, ugyanakkor vízállónak kell lennie, hogy megakadályozza a víz külső környezetbe jutását. Ezért e kategória tipikus képviselői membránnal, bevonattal vagy legalább víztaszító kezeléssel ellátott anyagokból készülnek.

Akkor mit is kell felvenni? Kezdjük szépen a bőrünktől.
Funkcionális ruházat
A testen mindig funkcionális fehérneműnek kell lennie. A "funkcionális" szó tükrözi az ilyen ruhák összes olyan tulajdonságát, amelyek maximális kényelmet biztosítanak nekünk.
Számos egyedi tulajdonsággal rendelkezik, amelyek népszerűvé váltak. Ez a speciális gyapjúfajta nem köti meg a szagokat, természetesen antibakteriális, nedves állapotban is felmelegszik és nem gyúlékony. Az ebből az egyedülálló anyagból készült termékek inkább a hidegebb körülményekhez alkalmasabbak.

Meleg napokon ugyanakkor inkább a szintetikus szálakat részesítsd előnyben, például a Coolmax-ot. Ez szárazon tartja a testet, megakadályozza a túlmelegedést és nagyon gyorsan szárad. Inkább rövidebb vagy fizikailag megterhelőbb tevékenységekre alkalmas.
De függetlenül attól, hogy melyik funkcionális fehérneműt választod, ne feledd, hogy elengedhetetlen a testet tökéletesen körülvevő méret kiválasztása. A ruhanemű csak így érheti el a kívánt maximális funkcionalitását.
- A funkcionális fehérneműk teljes választéka:
Jótanács: Felejtsd el a laza pamut pólókat. Szépen mutatnak, kellemesek a test számára, de nem tartják szárazon és nem védenek meg a hidegtől.

Pulóver
Menjünk egy réteggel feljebb. Kezdetben szeretnélek emlékeztetni, hogy felejtsd el a pamut pulóvert vagy az akril szvettert. Lassan száradnak és nedvesen nagyon nehéz a súlyuk. Inkább válassz egy fleece pulóvert. A férfiak tökéletesen felmelegednek, például egy Northfinder vagy a Husky márka modelljével, a hölgyek pedig ellenállhatatlanok lesznek a megfizethető Regatta pulóverekben, valamint az amerikai The North Face márka tökéletesen illeszkedő modelljeiben. A gyerekeket elbűvölik a Regatta pulóverei, gyönyörű élénk színeivel.
A fleece nagyon jól megköti a levegőt, melyet aztán felmelegít, így biztosítja a jobb hőszigetelést. Ezenkívül képes felszívni az első réteg (funkcionális fehérnemű) nedvességét. Ezek azok az okok, ami miatt olyan népszerű a sportolók és a turisták körében a különböző tevékenységek és a ruházati stílusok között, és amiért szerves része a hagyma-réteg rendszernek.

Kettőt a három alaprétegből már átbeszéltünk, már csak egy réteg maradt - a védő, amelyet a kabát és a váltónadrág képvisel.
Kabát
A kabát átláthatatlan mennyiségű, több száz és száz különféle anyagból készülnek turisták számára, többé-kevésbé megfelelő paraméterekkel. Most megpróbálom röviden és világosan elmagyarázni, hogy mit kell elvárni egy túrakabáttól.
A megfelelő kabát kiválasztásakor a fő szempontnak a vízállóságának és a légáteresztő képességének kell lennie. Ezek befolyásolják azt, hogy hogyan térsz haza a túráról - bőrig ázva, csonttá fagyva, vagy szárazon és mosolyogva.
A kültéri ruházatban nagyon gyakran találkozhat a vízállóság és a vízoszlop kifejezéssel. A vízállóság az anyag vízzel szembeni ellenálló képességének szakkifejezése, amelyet a jól ismert "vízoszlop" jellemez. Ez egy nagyon fontos paraméter, amelynek minél nagyobb az értéke, annál nagyobb az anyag a víznyomás-álló képessége, azaz akár egy erősebb esőnek is képes ellenállni. Ezt általában milliméterben adják meg és az értékek jelentősen változhatnak.
A vízoszlop magassága és a hozzá tartozó tevékenység: |
450 mm |
vízoszlop esernyőnél |
5 000 mm |
nedves padon ülve |
12 000 mm |
a hóban térdelve |
18 000 mm |
a megrakott hátizsák hevedereinek nyomása |
30 000 mm |
nedves hóba eső síelő |
A dolgok logikája alapján úgy tűnik, hogy jobb lenne egy membrános kabátot szerezni, amelynek vízállósága meghaladja a 30.000 mm-t. DE...
Van összefüggés a vízállóság, a költség és az anyag légáteresztő képessége között. Minél magasabb az ár, annál jobb az anyag, minél jobb az anyag, annál jobb a vízállóság és a légáteresztő képesség. Ez a két tulajdonság közvetett arányban áll.
Minél vízállóbbak az anyagok, annál kevésbé légáteresztőek, és fordítva. A szabály alól azonban vannak kivételek. Ezek például a csúcsminőségű Gore-tex membránok, amelyek nemcsak kiválóan és tartósan vízállóak, hanem jól lélegzőek is.

- Légzőképesség és páraáteresztő képesség
Páraáteresztő képesség az anyag azon képessége, hogy átengedi a vízgőzt. Ezt g/m2/24 órában adják meg, azaz mennyi g nedvesség szabadul fel napi 1 m² anyagon és minél nagyobb az érték, annál jobban "lélegzik" az anyag.
A légáteresztő képesség azt jelzi, hogy az anyag ellenáll a nedvesség állandó párolgásának. Az egysége Ret (Pa.m²/W). Ellentétben a páraáteresztő képességgel, minél kisebb az érték (annál kisebb az ellenállása az anyagnak), annál jobban "lélegzik".
LÉGÁTERESZTÉS (az ISO 11092 szerint) |
PÁRAÁTERESZTÉS (az ISO 2528 szerint) |
RET < 6 (nagyon jó) |
több mint 16 000 g/m2 24 órában |
RET 6 - 13 (jó) |
6 000 - 15 000 g/m2 24 órában |
RET 13 - 20 (kielégítő) |
4 000 - 5 000 g/m2 24 órában |
RET > 20 (elégtelen) |
kevesebb mint 4 000 g/m2 24 órában |
Rossz időre, esőre, hóra és szélre számítol? Keress minőségi membránkabátot! Biztosan nem fogsz csalódni, ha a cseh High Point márkát választod, amely széles választékot kínál férfiak, nők és gyermekek számára. Míg ha szép az idő, akkor egy "széldzseki" jobban szolgál majd, személyes tapasztalataim szerint- könnyű, jól csomagolható kabát DWR kezeléssel, bevonattal vagy valamilyen kevésbé erős membránnal. Sokkal olcsóbb, könnyebb lesz, könnyedén bepakolhatod akár a zsebedbe vagy a derekadra akaszthatod egy tokban, és zápor vagy gyenge eső esetén is megfelelő védelmet nyújt. A "zsebdzsekik" szakértője az északír Mac in a Sac márka.
- DWR, bevonat, vagy membrán?
DWR már kémiailag kezelt anyag gyártójának megnevezése, amely aztán egy ideig jobban ellenáll a víznek. Ez egyfajta hosszú hatású impregnálás.
Bevonat A bevonatot ismét a gyártó biztosítja, és ez egy speciálisan vízálló anyag, amelyet a felső anyag alsó részén visznek fel. Az előny a hosszabb élettartam, mint a DWR kezelés esetén, de alacsonyabb légáteresztő képesség és magasabb árak jellemzők rá.
Membrán A membrán egy speciális anyag, amelyet a felső anyag alsó rétegéhez, valamint a bevonathoz laminálnak, de a bevonattal ellentétben sokkal jobban ellenáll a víznek, sokkal hosszabb az élettartama, drágább, de jobban lélegző.

Ez a modern többrétegű funkcionális anyagok gyűjtőfogalma, amelyeket elsősorban kültéri ruházat és cipő gyártására használnak.
A név két angol szóból a "SOFT" - puha és "SHELL" - doboz vagy héj kombinálásával jött létre. Ebből könnyen levezethetők az alapvető tulajdonságai - mechanikai ellenállás, vízállóság, jó hőszigetelés, szélállóság és légáteresztő képesség.

Jó tipp Nr. 1
Ne felejtsük el a zárt, lehetőleg magasabb cipőket vízálló kivitelben vagy membránnal és természetesen a funkcionális zoknikat sem (a frottír zoknit hagyd otthon és inkább olyan zoknikat keress amilyeneket már említettem a funkcionális ruháknál).
Jó tipp Nr. 2
Szükség lenne több vízállóságot adni a ruházathoz? Időnként mosd ki a technikai és sportruházatokat speciális mosószerrel, majd impregnálószerrel kezeld. Ha nem vagy biztos abban, hogy melyik termék alkalmas egy adott ruhadarabra, és hogyan kell felvinni, keresd meg a túraruhák és túrafelszerelések eladóit. Ők mindig jó tanácsokkal szolgálnak.
A cipőre használj viaszt vagy impregnáló szert, a gyártó ajánlásától függően. A különbséget azonnal észreveszed már az első esőben.
Hasznos linkek
Szerző: Vít Hruška
Forrás: unsplash.com