Átkattintok a kategóriákra Átkattintok a kosárra Átkattintok a navigációra

Nem érdekelnek a kedvezmények és akciók, szeretném elrejteni a sávot.

Mit pakoljunk egy vízitúrára

Mit pakoljunk be, ha víz közelébe megyünk? Mit vigyünk magunkkal és mit hagyjunk otthon? Inspirálódj mai cikkünkből.


Tartalom

 

Bevezető

A vízitúra szezon a folyókon áprilisban már elkezdődik. Minden nyáron emberek ezrei indulnak el a folyókhoz nyári kalandozásra. A vízi turizmusnak egyszerűen megvan a maga varázsa, ezért is társul hozzá országunkban sajátos folklór. 

A vízre való csomagolás azonban talán még nagyobb kihívást jelent, mint a megfelelő felszerelés kiválasztása egy túrához vagy egy klasszikus nyaraláshoz. Mindent szükséges felszerelést magunkkal kell vinni, azaz  minden felszerelést az ruházathoz, főzéshez és alváshoz, de a mennyiség miatt nem pakolhatsz túl sokat. Ha pedig vizes leszel, meg kell védened a cuccaidat az átázástól. A vízhez való helyes csomagolás természetesen sok tényezőtől függ, azonban a legfontosabb dolgokat, amikről nem szabad megfeledkezned, a mai cikkben felsoroljuk neked.  

 

Mit kell megtudni a pakolás előtt

Mielőtt elkezdenéd a lista összeállítását és a pakolást, tájékozódj a következőkről: 

Időjárás

Nézd meg az időjárás-előrejelzést a tervezett út idejére. Az időjárástól függően válaszd ki a ruházatot. Ha többnapos vízitúrára indulsz, az időjárás is befolyásolhatja az éjszakákat. Ha esni fog, biztosan jobban tudsz aludni egy sátorban, mint egy függőágyban. Azt is figyelembe kell venni, hogy este a vízparton hidegebb van. Ezért kb. 5 fokot vonj le az előrejelzett hőmérsékletből.

Bérlés

Érdeklődd meg azt is, hogy pontosan mit kap a bérlő a hajóbérlő cégtől. Többnyire evezőket, hordókat, mellényeket, kötelet a csónak rögzítéséhez, és a legtöbb esetben sisakot is. Fontos azonban meggyőződni arról, hogy valóban minden rendelkezésre áll-e. Néhány kölcsönző cég lehetőséget kínál a holmik szárazföldi szállítására is, ebben az esetben javasoljuk, hogy válasszon egy kompakt, jól szállítható poggyásztáskát. 

 

Egynapos út

Ha csak egynapos lesz a vízitúra, akkor a következőket javasoljuk magaddal vinni: 

  • Cipő a vízhez - akár neoprént, akár egy régi edzőcipőt választasz, a cipőnek a lábujjaknál zártnak kell lennie, jól kell tartani a lábat, és a talpnak csúszásállónak kell lennie. A lábbeli megvédi a lábad a vízben lévő éles tárgyaktól. Nem jó, ha a cipő nedvszívó. A szandálok, crocs-ok vagy papucsok teljesen alkalmatlanok. Ezekben valószínűleg megcsúszol, amikor először szállsz ki a csónakból a vízbe, és nem fognak megvédeni, ha éles vagy csúszós sziklával ütközöl. 
  • A vízhez mindig két cipőt vigyél - egyet a vízre, egyet a szárazföldre. Többnapos vízitúrára legjobb, ha vízálló cipőt választunk.
  • Elsősegélycsomag és személyes gyógyszerek - a szokásos elsősegélycsomagot kiegészítheted vízálló tapaszokkal
  • Dokumentumok és pénz
  • Vízálló tok mobiltelefonokhoz és egyéb elektronikai eszközökhöz - akár a legnyugisabb vízi túrára indulsz, javasoljuk, hogy gondosan védd elektronikai eszközeid a víztől és a nedvességtől. Az elektronika a legérzékenyebb a nedvesség hatására bekövetkező károkra.
  • Nasi 
  • Fejfedő - a legjobb választás egy sapka vagy kalap. Gyakran nincs hová elbújni a nap elől, így megvéd a leégéstől. 
  • Napszemüveg
  • Vizes palack - fontos a folyadékpótlás.
  • Esőkabát - ha az időjárás-előrejelzés kedvezőtlen.

 

Többnapos vízitúra

Többnapos vízitúrára csomagolj be mindent, ami az előző listán szerepel, és ehhez még pluszban: 

  • Ruházat 
    • Vízálló kabát, esőkabát, poncsó - az időjárás-előrejelzés segít abban, hogy várható-e eső a vízi kaland során. Tapasztalatból mondjuk, hogy még ha az előrejelzés szerint felhőtlen is lesz az idő, egy esőkabátot akkor is csomagolja be. Igazán esős időben egy vízálló poncsó jó szolgálatot tesz, és teljesen szárazon tart. A lelkes evezősök számára speciális dzsekik is vannak a kínálatunkban, amelyeket kifejezetten a vízi turizmushoz ajánlunk. A szabásuk lehetővé teszi, hogy nehézség nélkül evezhess, anyaga általában neoprén, és a dzseki belsejében általában találunk egy praktikus cipzáras zsebet is. 
    • Fürdőruha
    • Fehérneműk 
    • Zoknik - alkalmasak a vízi cipőkhöz is, de az esti hűvösebb időben is jól jön. 
    • Rövid és hosszú ujjú pólók - a hosszú ujjú ruhák különösen hideg estéken jönnek jól. Válasszunk inkább szintetikus anyagokat, mivel jobban és gyorsabban száradnak, mint a természetes anyagok
    • Rövidnadrágok, és hosszú nadrágok az estékre
    • Egy vagy két plusz réteg - az időjárás-előrejelzésnek megfelelően választható

 

  • Vízhatlan táskák - természetesen tárolhatod a cuccaidat hordóban is, de nem érdemes csak erre hagyatkozni, mivel nem mindig zár 100%-ig. A legbiztonságosabb megoldás, ha mindent műanyag zacskókba, vagy még jobb, ha vízhatlan zsákba csomagolsz, amelyeket többféle méretben lehet kapni. A száraz táskák gyakran rendelkeznek hurokkal, amellyel a hajóhoz rögzíthetők. Ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor a hordóba egy vízhatlan zsákot tegyél. Az utóbbi években a vízi turizmus nagy felfedezettje a paddleboard, amelyhez speciális öntapadó szalaggal rögzíthetsz egy zsákot is, a maximális tapadás garantálása érdekében. 
  • Egy evezős térkép a kockázatos helyek jelölésével - papíralapú térkép esetén hasznos lehet vízálló térképtok
  • Rovarriasztók
  • Tisztálkodási szerek és gyorsan száradó törölköző 
  • Sátor - a sátorban való alvás mellett természetesen lehet aludni a csillagok alatt vagy függőágyban is, az időjárási és hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően. A legtöbb ember inkább a sátorozást választja egy kempingben. Sátorból a kétrétegűt ajánljuk, és ideális esetben a lehető legkisebbet. A kétrétegű sátor, ahogy a neve is mutatja, két rétegből áll, a külső héj (az úgynevezett sátorponyva) vízálló. Legnagyobb előnye egyszerűen a páralecsapódás elleni védelem. A sátor kiválasztásáról bővebben olvashat ebben a cikkünkben: Hogyan válasszunk sátrat
  • Matrac - többféle típusú matracot kínálunk - habszivacs, felfújható, önfelfújódó, alumínium... Csak rajtad múlik, hogy melyik derékaljat találod ideális partnernek a természetben való alváshoz. Ha még nincs matracod, és a saját külön bejáratú szempontjaid szerint keresed a megfelelőt, javasoljuk, hogy inspirálódj áttekintő cikkünkből: Hogyan válasszunk matracot
  • Hálózsák - ha még nincs hálózsákod, ez a cikkünk segíthet a kiválasztásban: Hogyan válasszuk ki a megfelelő hálózsákot
  • Fejlámpa vagy zseblámpa
  • Multiszerszámok - fűrész, kalapács vagy kovakő - ezek természetesen jól jöhetnek a vízen vagy utána a kempingben. A vízre tényleg csak a legszükségesebbeket csomagoljuk, de a multiszerszámok sokmindent, akár 34 szerszámot is helyettesíthetnek. 
  • Kompakt főzőegy kis gázpatron, tűzgyújtók, evőeszközök utazáshoz
  • Élelmiszer - nem minden kempingben van lehetőség étkezésre. Csomagolj elegendő nem romlandó rágcsálnivalót, hogy útközben is tudj enni. Az is praktikus, ha mindig van nálunk készétel az út közben. Az egyéb étkezési lehetőségek a kempingektől és megállóhelyektől függően és a saját ízlésed szerint alakul. 
  • Tartós öntapadó szalag
  • Toalett papír

 

Hasznos lehet még: fejsze, fűrésztermosz, tartalék kötél (ezt használhatjuk zsinórként a nedves ruha felakasztásához).

Ha külföldre utazol, ne felejts el egészségbiztosítást kötni.

Mostmár búcsúzom és viszlát a vízen!

 

Hasznos linkek

 

Szerző: Pavlína Horňáková 

Forrás: a 4camping archívuma

Hogyan lehet megszabadulni a cipő kellemetlen szagától

Tanácsadás

A cipő szaga. Klassz téma. Nincs túl finom illata, nem szívesen beszélsz róla, nem vált ki kellemes érzéseket. Vannak, akik mindennap szembesülnek vele, másokat csak ritkán lep meg a cipő szaga. Küzdjünk együtt ellene!

Hogyan válasszunk cipőt túrázáshoz

Tanácsadás

Azaz hogyan válasszunk túracipőt. Az ideálisan kiválasztott túracipő = sikeres és kellemes túrák alapja. Hogy ne lépj mellé, mint sok "szakértő" vászoncipőben vagy akár flip-flopban, olvasd el, hogyan válaszd ki a megfelelő cipőt.

Outdoor újrahasznosított anyagok

Tanácsadás

Az outdoor tevékenységek bizonyos esetekben elég igényesek lehetnek a felszerelés szempontjából. De az új termékek kiválasztásakor felelősségteljesebbek lehetünk. Nézzük meg, mik is azok az újrahasznosított és fenntartható anyagok. Mik az előnyeik. És hogy mennyire hatékonyak valójában.

Válogatásunk

Sisak vízi sporthoz Hiko Buckaroo + V.2

23 167 Ft (10 %) 20 850 Ft

Összehasonlítom

Vízhatlan zsák Zulu Drybag XL

9 290 Ft

Összehasonlítom

5 020 Ft (9.76 %) 4 530 Ft

Összehasonlítom

5 317 Ft (9.91 %) 4 790 Ft

Összehasonlítom

11 650 Ft (4.98 %) 11 070 Ft

Összehasonlítom

6 920 Ft (25.72 %) 5 140 Ft

Összehasonlítom

9 730 Ft (9.97 %) 8 760 Ft

Összehasonlítom