A biztonságos sítúra és hegyekben való sportolás alapja az alapos tervezés. Nézzünk meg együtt néhány fontos pontot, amelyet a havas síalpin kalandok előtt nem szabad alábecsülni.
Kulcsfontosságú helyek
A tervezés első lépése a sítúra megjelölése a térképen. Az útvonalon kívül azonban gondosan jelöljétek meg az ún. kulcsfontosságú helyeket, azaz olyan helyeket, ahol potenciális veszély fenyeget, vagy ahol változtatni kell az meneten - pl. hómacskák felhelyezése, kötélre kötés stb. Utána szükséges felmérni a kritikus pontokat a hatályos lavinahelyzet és az általános előrejelzések szempontjából is. Ezeket kövessétek figyelemmel az indulás időpontjáig, mert az időjárás és a figyelmeztetések gyorsan változnak a hegyekben. Az útvonal tervezése során is fontos gondolni a csoportban lévő egyének adottságaira, és ne becsüljük túl technikai és erőnléti képességeiket.
Tanulmányozzátok át alaposan a legfontosabb pontokat, elegendő időközökkel számolva. Tervezzétek meg, hogyan fogjátok ezeket leküzdeni, pontosan tanulmányozzátok át a terepet és annak meredekségét egyes helyeken, de a környéken is, vagyis azt, ami az útvonal felett és alatt van.
Időjárás
Vegyétek figyelembe az időjárást is, és határozzátok meg, hogy milyen időben lehet túrázni, és milyen látási viszonyok szükségesek a terepen, különösen lejtőn. Éppen az időjárás az irányító tényező, ami szerint eldönthetjük, hogy egyáltalán el lehet-e menni az adott helyre. Elsősorban a felhőzet és a szél fog érdekelni minket a látási viszonyok és a lavinaveszély miatt.
Mit vigyünk magunkkal?
A kiemelt helyszínek és az időjárás értékelése után elengedhetetlen a szükséges felszerelés kiválasztása. A túravezető egy listát szokott adni a szükséges dolgokról az emelkedő és a lejtő nehézségei alapján. De mi is az, amit szinte minden sítúrára a hátizsákunkba kell csomagolni?
|
Síalpin műhely
Síalpin felszerelést kerestek? Műhelyünk teljes körű szolgáltatást nyújt. Tanácsadás, síléc szettek szakszerű összeszerelése és a mászóövek szervizelése témakörében is tudunk segítséget nyújtani. Van lehetőség egyéni konzultációra is.
>>> TOVÁBB OLVASOM <<<
|
Alternatív útvonalak
Útközben számos olyan váltással találkozhattok, amely hatással lesz a tervetekre, és más útvonalat vagy úti célt kell majd találnotok. Mindig előre el kell készíteni egy B-tervet, amely lehetővé teszi az útvonal megváltoztatását egy másik úti cél felé. Nagyon kockázatos csak egy útvonalat tervezni alternatívák nélkül.
Az időbeosztásnak nagyon pontosnak kell lennie, akárcsak a felszerelés megadott paramétereinek is. A térképen bejelölt útvonalakat az értékeléssel együtt tartsátok magatoknál. Az időbeosztás megtervezésekor ügyeljetek azokra a szempontokra, amelyek váratlanul meghosszabbíthatják az utazást, ilyenek például a váratlan szünetek, az időjárás változásai, az ösvény taposása, az egyének állapotának vagy technikai tudásának túlértékelése.
A távolság betartása
A balesetek gyakori oka az esés lesiklás közben. Ezért legyetek óvatosak, és igazítsátok a suhanásotokat a hó állagához. Az esések során nagy a lavina elindításának kockázata is. A biztonság érdekében ne felejtsetek el megfelelő távolságot tartani. Lesikláskor ajánlott legalább 30 méter távolság a csoport többi tagjától, felfelé menetel közben elég a 10 méteres távolság. A meredek lejtőn való lejövetelt (azaz kevesebb, mint 30°) minden esetben a csoportvezetőnek kell koordinálnia.
|
Mi is az a túrasíelés?
A síalpinizmus nagy népszerűségnek örvend az elmúlt években. Tudtátok, hogy a felszerelés kiválasztása előtt érdemes tisztázni, hogy túrasíelés melyik szakágával fogtok foglalkozni?
>>> TOVÁBB OLVASOM <<<
|
Figyelmesség
A hegyekben végzett tevékenységek során legyetek a természethez is figyelmesek . A nemzeti parkok csendes zónáiba tilos a belépés, e tilalom megszegése jelentős hatással van a védett állat- és növényfajokra, végső soron az egész ökoszisztémára.
Végül, de nem utolsósorban értelemszerűen mindig tartsatok a csoportotokkal, ami maximum 6 fős lehet. Esetlegesen kommunikáljatok a közelben lévő másik csoporttal, és legyetek tekintettel másokra. Fontos, hogy az utazás részleteiről valaki még tudjon, aki otthon vagy a szálláshelyen maradt biztonságban.
Hasznos linkek
Szerző: Zdeněk Batěk
Forrás: a 4camping archívuma.